- Főoldal
- Termékcsoportok
- Gázégő - Gázzsámoly
- Lángelosztó öntöttvas lap kicsi 17 cm
Lángelosztó öntöttvas lap kicsi 17 cm
Leírás
1. Feladata és előnyei:
1.1 Egyenletes hő elosztás: - Az öntöttvas kiváló hővezető, így a gázláng szúrópontszerű hőjét egyenletesen teríti szét a teljes felületén. Ezzel megakadályozza, hogy a ráhelyezett edény csak egy ponton érintkezzen erős hővel és leégjen benne az étel.
1.2 A kisebb átmérőjű edények megtartása: - Azoknál a gáztűzhelyeknél ahol a tartórács nem ér össze a gázrozsa felet segít a kisebb edények megtartásában és egyenletes felmelegítésében.
1.3 Hőtárolás: - Vastag és tömör anyagának köszönhetően a gáz lezárása után is hosszú ideig melegen tartja az edényt.
1.4 Lassú főzés: - Kiválóan alkalmas lassú tűzön készülő ételek elkészítéséhez, mint például a pörkölt, a kocsonya vagy akár a lekvár főzés, ahol fontos az állandó, de nem túl magas hőmérséklet.
1.5 Edényvédelem: - Használata nélkülözhetetlen (szinte kötelező) a cserépedények vagy vékonyabb falú edények alatt, mivel megvédi azokat a közvetlen láng okozta hősokktól és az ettől keletkező repedéstől.
2. Karbantartás: - A lángelosztó öntöttvas lap nem rozsdamentes, ezért érdemes használat után szárazon tartani, és alkalmanként vékonyan átkenni kályha festékkel (vagy hőálló spray kályha festékkel) a rozsdásodás megelőzése érdekében.
3. Megjegyzés! - A lángelosztó öntöttvas lap (tele-lap) akár sütésre is szolgálhat, az-az süthetünk rajta.
3.1 Közvetlen sütés a lapon:
3.1.1 Pirítós: - Kiválóan alkalmas kenyérszeletek egyenletes barnítására közvetetten a gázláng felett.
3.1.2 Zöldségek, gyümölcsök: - Padlizsán, paprika, alma stb.
3.1.3 Lepényhalak és lepénykenyerek: - Melegítésre vagy friss tészta sütésére is használható, mivel a vastag vas egyenletes hőt ad le.
4. Amit a lángelosztó öntöttvas lap segítségével süthetünk (közvetett módon): - A lap a közvetítő szerepét tölti be, így olyan ételeket készíthetünk, amelyek érzékenyek a hirtelen hőre.
4.1 Lassú tűzön sült húsok (pl. pörkölt, raguk): - Megakadályozza, hogy a sűrűbb szaftos ételek leégjenek az edény aljára a több órás főzés-sütés során.
4.2 Cserépedényben sült ételek: - Agyagedényekben (pl. római tál) sült húsokhoz vagy töltött káposztához kötelező használni, mert védi a törékeny edényt a láng hő-sokkjától.
4.3 Lekvár és paradicsomszósz: - A hosszú ideig tartó sűrítés során elengedhetetlen, hogy a hő eloszoljon, így elkerülhető a folyamatos kevergetés mellett is előforduló leégés.
4.4 Kocsonya és levesek: Biztosítja a "gyöngyöző" forrást, ami a tiszta lé titka.
5. Figyelem! - Ha sütésre használjuk, ügyeljünk rá, hogy az öntöttvaslapot használat után ne hagyjuk vizesen, mert rozsdásodásra hajlamos. Mindig töröljük szárazra és vékonyan kenjük be kályhafestékkel. (Az étolaj is megfelel, csak füstölni fog és nagyon kellemetlen lesz a szaga, amikor újra alágyújtunk.)
5.1 Nem szabad mosogatni mert akkor hamar megrozsdásodik, csökken az élettartama és nem esztétikus. Ha mégis el kell mosnunk akkor tegyük vissza a tűzhelyre, gyújtsuk meg a lángot és szárítsuk meg azonnal.
Részletes méretleírás:
- átmérő: 17 cm
- vastagság: 5 mm
- tartóbordák (lábacskák amik rögzítik az öntöttvas lapot a gázrácson) közötti távolság: 9 mm
- tartóbordák száma: 4×2 db
- tömeg: 0,730 kg
Töltött káposzta recept
Hozzávalók:
25-50 savanyú káposzta levél
1 kg vágott savanyú káposzta
2 kg darált hús
0,50 kg füstölt szalonna
0,50 kg rizs
1 gömböc
- só, ízlés szerint
- bors, ízlés szerint
Elkészítése:
A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk. Ezután veszünk egy műanyag tálat és beletesszük
az apróra vágott szalonnát, a darált húst, a rizst, sót, borsot, és ha összekevertük az egészet, akkor megtöltjük vele a káposzta leveleket. A sózásnál mindig vegyük figyelembe, hogy mennyire sós a káposzta. A fazék aljába teszünk egy sor káposzta levelet, rátesszük a gömböcöt és körbe rakjuk a töltelékekkel.
A tetejére rárakjuk a vágott savanyú káposztát. Felöntjük annyi vízzel, hogy ha félrehúzzuk a vágott káposztát a víz látszódjon. Felforrás után lassú tűzön addig főzzük, míg a hús meg a rizs puha nem lesz. Tejföllel és a gömböcből vágott szeletekkel tálaljuk.
Gömböc:
Disznóvágáskor készül. A disznó gyomrát alaposan kimossuk, és a véres hurka anyagából egy fél kilónyit elveszünk. Sovány húst kockára vágunk és rizst adunk hozzá egy
marokkal. Sót, borsot és morzsolt csombort (Borsika fű) Ezt az összes anyagot összekeverjük és beletöltjük a gyomorba. A végét bevarrjuk és elkezdjük abálni lassú tűzön. Addig abáljuk, amíg már nem jön ki belőle véres lé. Ezt tűszúrással ellenőrizhetjük. Kihűlés után felkötözzük és elvisszük a füstre. Ez kerül a töltött káposzta közepébe, vagy pedig egyszerűen csak füstölt sonka.
Paraméterek
| Öntöttvas termék | |
| A termék anyag összetétele: | Öntöttvas |
| Átmérő: | 17.00 cm |
| Hőálló tartomány maximum: | +900 °C |
| Hőálló tartomány minimum: | -40 °C |
| Öntöttvas: | Igen |
| Rozsdamentes: | Nem |
| Mikrohullámú sütőbe tehető : | Nem |
| Milyen bevonattal kezelt: | Nem bevonatos |
| Mosogatógéppel mosható: | Nem |
| Mosógépben mosható: | Nem |
| Kemencébe tehető: | Igen |
| Sütőbe tehető: | Igen |
| Szín: | Fekete |
| A gyerekek hozzáférhetnek: | Nem |
| Edényfogó kesztyű használata kötelező: | Ha forró, akkor igen |
| Elhasadhat: | Erős hőhatásra igen |
| Eltörhet, ha helytelenül használom: | Előfordulhat |
| Eltörhet, ha leejtem: | Előfordulhat |
| Eltörheti a lábam, ha ráesik: | Igen |
| Fagyasztóba tehető: | Igen |
| Forrón csak hőálló felületre helyezhető: | Igen |
| Gyerekek elől el kell zárni: | Nem árt, ha el van zárva |
| Hideg víz érheti: | Ha forró, akkor nem |
| Hűtőszekrénybe tehető: | Igen |
| Kalapálhatok vele: | Nem |
| Megégetheti a csupasz kezem: | Ha forró, akkor igen |
| Nyílt láng érheti: | Igen |
| Nyílt lángra tehető: | Igen |
| Sérülést okozhat, ha ráütök a kezemre: | Igen |
| Szabadon tárolható: | Igen |
| Üresen felhevíthető: | Igen |

